WordPress’i SEO için Kutudan Çıkarma

Varsayılan olarak, WordPress SEO için tam olarak optimize edilmemiştir. Basit ince ayar ve eklentilere sahip arama motorları için yeni bir WordPress yüklemesini nasıl optimize edeceğinizi öğrenin.


SEO için WordPress optimizasyonu

Böylece WordPress’in yeni bir kopyasını yüklediniz ve sitenizi oluşturmaya hazırsınız. Ancak çok hızlı değil – başlamadan önce, WordPress sitenizin SEO için uygun şekilde optimize edildiğinden emin olmanız önemlidir. Neden? Kutusundan çıkar çıkmaz yeni kurulan WordPress, sitenizin arama motorlarında en iyi şansı sunacağı şekilde maalesef yapılandırılmamış. Yeni WordPress sitenize içerik eklemeye başlamadan önce, bu kılavuzda özetlenen güncellemeleri yaparak sitenizi başarı için ayarlayın.

WordPress Ayarlarında Yapabileceğiniz Anında Güncellemeler

Yeni yüklenen WordPress’in kendisi biraz düzeltmeye ihtiyaç duyuyor. İlk adım kalıcı bağlantılardır:

Varsayılan Kalıcı Bağlantı Yapınızı Değiştirme

Birinci adım, kalıcı bağlantı yapınızı ayarlamaktır. Arama motorlarının URL’nizde okuduğu kelimeler, aramalarda sıralamanızda önemli bir rol oynar, bu nedenle bunun en iyi şekilde yapılandırılması önemlidir. Bunu adresine giderek düzenleyebilirsiniz. Ayarlar > Kalıcı. Yazı başlığınızdaki her kelimenin arama motorları tarafından okunabilmesi için “Posta Adı” seçeneğini seçmenizi öneririz. İpucu: Bir yayını veya sayfayı yayınlamak üzereyken, kalıcı bağlantıyı daha da optimize etmek için manuel olarak düzenleyebilirsiniz.

Posta adı kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirme

WWW veya WWW olmayan bir URL seçme

Sitenizin “htpp: //www.yoursite.com” olarak mı yoksa yalnızca “http://yoursite.com” olarak görünmesini isteyip istemediğinizi belirlemeniz gerekir. Her ikisi de iyi, ancak bir sürüm seçmeli ve ona bağlı kaldığınızdan emin olmalısınız. Bunu ayarlamak için şu adrese gidin: ayarlar > genel ve tercih ettiğiniz yöntemin seçildiğinden emin olun. Ayrıca Google’a, Google Arama Konsolunuzda hangi sürümü tercih ettiğinizi söylemeyi ayarlamayı unutmayın.

Site adresine www ekleme

Gönderi Yorumlarını Kapat

Bir zamanlar kadar önemli olmasa da, anahtar kelime yoğunluğu, sitenizin aramada yer alıp almamasında hala bir faktördür. Yorumlar, anahtar kelime yoğunluğunuzu gerçekten etkileyebilir, bu nedenle bunları kapatmak önemlidir. Bunu yapmak için şu adrese gidin: ayarlar > tartışma “İnsanların yeni makaleler hakkında yorum göndermesine izin ver” seçeneğinin işaretini kaldırın. Yorumların bir site için yararlı olabileceğini ve kullanıcı etkileşimi yaratabileceğini unutmayın. Bunu yapmadan önce iki kez düşünün. Ayrıca, onaylamadan önce yorumlarınızı “spam içerikli” yanıtlar için de izleyebilirsiniz..

Gönderi yorumlarını kapatma

Eklentileri Yükleme

Artık WordPress içindeki tüm varsayılan ayarları değiştirdiğinize göre, bir sonraki adım, sitenizde olabilecek yeni (ve mevcut) içeriği daha da optimize etmeye yardımcı olmak için SEO eklentilerini yüklemektir. Birkaç harika WordPress SEO eklentisi var. Hangisini seçeceğiniz gerçekten kişisel tercihinize bağlı. Bu eklentiler temelde aynı şeyi yapar ve açıklama etiketleri, site haritası oluşturma, standartlaştırma vb. Gibi şeyleri optimize etmeye yardımcı olur. Eklenti seçim sürecini basitleştirmek için aşağıda en sevdiğimiz eklentileri aşağıya yuvarladık.

Yoast SEO

Yoast SEO sayısız özellik ve kullanıcı dostu bir arayüz sunduğu için en popüler SEO eklentilerinden biridir. En önemli özelliklerden bazıları meta etiket yapılandırması, XML site haritaları, standart etiket yapılandırması, robots.txt düzenleme, .htaaccess düzenleme ve ekmek kırıntılarını içerir. Ayrıca, bir sayfayla ilgili bir sorunu tespit ederse WordPress’te oturum açtığınızda gerçek zamanlı uyarılar sağlar.

Yoast SEO yapılandırması

Hepsi Bir Arada SEO Paketi

Hepsi Bir Arada SEO Paketi bir süredir WordPress topluluğunda iyi bilinen favori SEO eklentimizden biridir. En iyi özellikler arasında meta etiket yapılandırması, XML site haritası yapılandırması, Google Analytics desteği, standart URL’ler, meta etiket oluşturmayı otomatikleştirme ve meta etiket biçimlendirme bulunur.

SEO Ultimate

SEO Ultimate ortalama SEO eklentisinin sunduğu pek çok özellik sunar. Bazı en iyi özellikler arasında meta etiket yapılandırması, standartlaştırma, kalıcı bağlantı ayarlayıcıları, robots.txt düzenleyici, zengin snippet yaratıcıları, yazar vurgulayıcı, 404 monitör, açık grafik entegratörü ve derin bir dahili bağlantı otomatı bulunur..

W3 Toplam Önbellek

W3 Toplam Önbellek WordPress web sitenizin performansını optimize etmeye yardımcı olan bir önbellek eklentisidir. SEO için önemli olan sayfa hızını artırmak için sitenizin dosyalarını sıkıştırır ve küçültür..

Çeşitli Eklentiler

Orada da bahsetmeden bıraktığımız çeşitli eklentiler var. Bunlar, 404’leri tanımlama, sitenizde bozuk köprüler bulma ve diğer çeşitli görevler gibi daha karmaşık işlevler yapabilir. Siteniz çalışır hale geldikten sonra, hangisinin sizin için en iyi olduğunu görmek için birkaçını test etmeye değer olabilir.

Daha Fazla Tartışma

Kutunun dışında yapılandırmak için başka ne önemli olduğunu düşünüyorsunuz? Burada listelenmemiş favorileriniz var mı? Aşağıdaki yorumda bize bildirin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map