Google AMP’ye (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Geçmeli miyim?

Artıları & Hızlandırılmış Mobil Sayfaları sitenize küçük işletme perspektifinden uygulayıp uygulamayacağınızı belirlemenize yardımcı olacak eksiler.


Google AMP'nin (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) artıları ve eksileri

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Projesi web’i mobil kullanıcılar için neredeyse anlık hale getirmeyi amaçlayan, Google destekli bir açık standarttır. Zaten kullanımda ve Forbes, Washington Post gibi birçok büyük yayıncı, & CNN — zaten AMP’ye geçti. Peki ya küçük işletmeler ve web siteleri? AMP gerçekten sitenizde uygulamaya değer mi? Pratik mi? Profesyoneller neler? & Eksileri?

AMP’ye geçiş yapıp yapmayacağınızı tartışıyorsanız, bu makale ne yapacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Büyük Soru – AMP’yi Siteme Uygulamalı mıyım?

Kısa cevap “Evet, yapmalısın”. Ama belki şimdi değil…

Asıl soru, almanız ya da almamanız değil, ne zaman almanız gerektiğidir. AMP hala oldukça yenidir ve düzgün bir şekilde uygulanması için biraz çalışma gerektirir. Uygulama aşaması kaynak tüketebilir, muhtemelen bir geliştirici gerektirir (teknoloji konusunda bilgili bir kişi değilseniz) ve mevcut birçok içerik yönetim sisteminde çok iyi çalışmaz. Bu nedenle, farklı işletmeler, web siteleri ve içerik türleri AMP yönünde ilerlemek için farklı bir zaman çizelgesi gerektirebilir.

AÇIKLAYALIM: Kullanıcı deneyimini geliştirmek için hız önemlidir. AMP sadece büyük web siteleri için değildir… Daha hızlı yükleme süresi, küçük veya büyük tüm web sitelerine önemli ölçüde fayda sağlayabilir. Küçük işletmeler için AMP’ye geçme konusu maliyet, zorluk ve aciliyettir. Çoğu küçük işletme sitesi bir süre buna ihtiyaç duymaz, ancak sonunda & AMP’yi mümkün olan en kısa sürede uygulamaya odaklanmalıdır.

Profesyoneller nelerdir & AMP Eksileri?

Bununla birlikte, neden AMP’ye geçmeniz gerektiğine daha ayrıntılı olarak bakalım, aynı zamanda geçiş yaparken karşılaşabileceğiniz bazı olumsuz / aksaklıkları da tartışalım. İşte bazı artıları & Şimdi AMP kullanmanın veya daha sonraki bir tarihin beklemesinin pratik olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak eksiler:

AMP’nin Temel Artıları

 • AMP açık kaynak kodludur. Bu, toplumun ilkelerini ve uygulamasını sürekli iyileştirmesini ve değiştirmesini mümkün kılar. Geliştiricilerin çerçeve ile çalışması da daha kolaydır.
 • AMP, sayfalara göre% 85’e kadar daha hızlı sayfa yükleme süreleri sağlar Google ve AMP projesi kaynakları, kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştirir.
 • AMP’nin, Google için önemli bir kriter olan sayfa hızı üzerindeki etkisi sayesinde kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi üzerindeki etkisine bağlı olarak daha yüksek arama sıralamaları sağlaması muhtemeldir..
 • AMP mobil kullanıcılara yöneliktir ve çok sayıda web sitesi ziyaretçisi artık mobil cihazları aracılığıyla içeriğe erişmektedir. Görüntüleyenlerinizin çoğu artık mobil olanlar olduğundan bu, tüm çevrimiçi işletmeler için önemlidir.
 • AMP web sitelerinin arama sonuçlarında potansiyel olarak artmış bir tıklama oranı (TO) vardır, çünkü bunlar genellikle karuselde (“En çok okunan haberler” sonuçları) görünür ve Google’da özel bir rozetle açıkça işaretlenir. Bunun bir örneğini görebilirsiniz:
  İçinde AMP bulunan siteler
 • AMP mevcut WordPress, Drupal üzerinde uygulanabilir, & Yeni eklenen eklentiler / modüller / uzantılar sayesinde Joomla siteleri. Ancak, yine de bu konuda bazı sorunlar olabilir (daha sonra bahsedeceğim).

AMP Ana Eksileri

 • AMP belirli bir düzeyde teknik bilgi gerektirir (hatta bir geliştirici kiralamanız gerekebilir) ve uygulanması için biraz zaman ve kaynak gerekir.
 • AMP, optimizasyon çabaları ve üçüncü taraf kaynaklara dikkat gerektirir. Örneğin, harici içerik sayfanın geri kalanından çok daha sonra yüklenecek ve koordinasyon sorunu. Bu fenomen genellikle farklı şekillerde ele alınır veya farklı isimler altında etiketlenir. Reklam içeriği söz konusu olduğunda, bu durum şu anda AMP projesi tarafından A4A olarak bilinen bir çözümle ele alınmaktadır..
 • Site yapımcıları ve İçerik Yönetim Sistemleri genellikle AMP için hazır değildir. SiteBuilder, Squarespace ve Wix gibi birçok popüler platform şu anda AMP’yi desteklemiyor ve bu kadar uzun süre beklemeniz gerekiyor.
 • AMP, yalnızca AMP JS’yi destekleyen harici CSS ve JavaScript kullanmanızı önler (bkz. AMP proje sitesi ve GitHub deposu resmi belgeler için). Bu, mevcut şablonunuz veya temanız üzerinde biraz çalışma gerektirebilir.
 • AMP, geniş uyumlulukla çalışmayı amaçlasa ve pazar payı% 1’in üzerinde olan tarayıcılar için düzeltmeler kabul edilmesine rağmen, eski tarayıcılarla (Chrome’da ve Chrome, Firefox, Safari, Opera’nın en son sürümlerinde desteklenir) tam olarak uyumlu olmayabilir. Desteklenmeyen herhangi bir tarayıcı, sayfayı istediğiniz gibi görselleştirmeyebilir ve muhtemelen öngörülemeyen davranışlar üretebilir.

AMP’nin Küçük İşletmeler İçin Uygulanabilirliği

AMP uygulamak geliştiriciler için nispeten kolay olsa da, kendi sitelerini yöneten küçük işletme sahipleri için daha zor olacaktır. Yukarıda bahsettiğim gibi, belirli bir teknik bilgiye ihtiyacınız olacak. AMP’yi denemeye hevesliyseniz, bunu uygulamanın 2 genel yolu vardır:

Doğrudan Kodlama

Bu en zor yöntemdir. Web sitenizin kodunu düzenleyebiliyorsanız ve HTML, CSS ve JavaScript hakkında nispeten iyi bir anlayışa sahipseniz, AMP’ye başlamak mümkün olmalıdır. Sadece Github deposu ve resmi proje sayfası seni harika bir başlangıç ​​yapacak.

İçerik Yönetim Sistemi Kullanma

Şu anda yalnızca birkaç CMS platformu AMP desteği sağlamaktadır. WordPress’in muhtemelen en kolay ve en yaygın olanı olduğunu belirtmek gerekir, ancak Joomla & Drupal ayrıca diğer geçerli çözümler.

WordPress, Drupal, & Joomla

WordPress kullanıyorsanız, bir AMP eklentisi. Etkinleştirildikten sonra yayınlar AMP’ye çevrilecektir. Benzer şekilde Drupal için Drupal AMP modülü düğüm sayfalarının AMP’ye dönüştürülmesini sağlar. Joomla için şunları kullanabilirsiniz: wbAMP. Her durumda, site tasarımının bazı yönlerinin korunmadığını veya bazı bileşenlerin yanlış değiştirildiğini fark edebilirsiniz. Böyle bir durumda, maalesef CSS ve JavaScript öğelerinin daha gelişmiş ayarlarına ihtiyacınız olacak ve bu da bunları düzeltmek için bir geliştiricinin işe alınmasına neden olabilir.

AÇIKLAYALIM: AMP, WordPress, Drupal veya Joomla kullanan birçok küçük işletme için pratik olabilir. Uygulama, her şey yolunda giderse bir eklenti / modül / uzantı yüklemek kadar basit bir şey olabilir. Kapak tarafında, gelişmiş ayarlamalar gerekebilir. Diğer platformlar için AMP’nin desteklenmesini beklemeniz veya bir geliştirici kiralamak için kaynaklara yatırım yapmanız gerekebilir.

Son düşünceler

Hız, büyük veya küçük tüm çevrimiçi işletmeler için önemlidir. Google AMP, web sitelerinin mobil kullanıcılar için neredeyse anında yüklenmesini amaçlamaktadır ve web siteniz için uygulamak isteyeceğiniz bir şeydir. Uygulama şu anda birçok küçük işletme için pratik olmasa da, mümkün olan en kısa sürede AMP’ye geçmeyi planlamalısınız. Şimdilik, hala zamanın var ve gelişimin nasıl ilerlediğini görmek için bekleyebilirsin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map