Facebook İşletme Sayfanızı Büyütmek için 7 İpucu

Nasıl yöneteceğinizi öğrenin & size daha fazla takipçi kazandıracağınız 7 yararlı ipucu ile Facebook işletme sayfanızı büyütün & seviyor!


Facebook işletme sayfanızı büyütmek için ipuçları

Bir işletme sahibiyseniz veya sadece yaşıyorsanız, muhtemelen müşterileri bulmak için Facebook’u nasıl kullanmanız gerektiğine dair iyi niyetli tavsiyeleri duydunuz. Cidden, heyecanlı insanların size “ÜCRETSİZ Facebook hesabı” oluşturacak şirket hakkında en samimi ifadelerle söylediği reklamı bir kez daha görmek için durabilir misiniz, böylece insanlar “sizi Facebook’ta bulduk!” Diyebilirler.

İlk şeyler İlk – Hiçbir şey ücretsiz değil! Hizmetlerini tutmazsanız, Facebook sayfanızla ve takipçilerinizle birlikte uzaklaşırlar. Vay be… bu bir pazarlık değil mi? Hiçbir şeyin gerçek mülkiyetine sahipsiniz..

Belki de en sevdiğiniz kolej takımı için ters futbol oyun şemasına benzeyen bir grafikte sonuç elde etme stratejisini haritalayan sosyal medya sınıflarından birkaçını aldınız..

Bak, o kadar karmaşık değil. Gerçek şu ki, işiniz Facebook’ta bulunabiliyor ve bunu gerçekleştirmek için zaman ve teknik koymak istediğinizde müşterilerinizi alabilirsiniz. İşte Facebook sayfanızı trafik altın madeni haline getirecek işler bulduğum 7 harika ipucum:

İpucu 1: İçerik Kuralları

Herkes birlikte – toplu inilti! Evet, içerik oluşturmak acı vericidir. Gerçek şu ki, çoğu insan daha iyi içerik yerine daha fazlasını ortaya çıkarmaya odaklanıyor. Gerçek şu ki, içerik söz konusu olduğunda kitlenizin liderliğinizi takip edeceği. Bir programda güçlü içerik oluşturmak, okuyucuların tahmin etmesine ve katılmasına yardımcı olur.

İşte bir yaklaşım – Aylık bir takvim alın ve üç ay ileriye bakın. Kendinize sorun – Üç ayda neler oluyor ve satış döngünüze nasıl uyuyor? Tatiller ve gözlemler, içerik planınızın bir parçasıdır, bu nedenle belirli günlerde aşağıdaki içerik türlerini (işinize uygun olarak) yazmaya başlayın: blog, satış / promosyon, video, fiyat teklifleri / olgular / istatistikler ve topluluk iletileri sen yerelsin. İçerik takviminizin geliştiğini gördüğünüzde, bu tür içeriklerin her biri için son tarihleriniz olacaktır. Şimdi, bu tür içeriklerin her birine bir konu atayın. İçerik takviminiz istediğiniz kadar genel veya belirli olabilir.

Facebook ipucu: Göndermek için bir içerik takvimi oluşturun

PAKET SERVİSİ: İçerik oluşturmak zor kısım değil. Sayfanızdan çıkanların kontrolü sizde. Bir zamanlama tasarlamak sizi takip eder ve içerik oluşturmayı yönetmenize yardımcı olur.

İpucu 2: Zaman Her Şeydir & DAHA.

İçeriğiniz için doğru tarih ve saati bulmanın önemini vurgulamak imkansızdır. Gezegendeki en iyi içeriği oluşturabilirsiniz. Kitleniz yanlışsa veya zamanlamanız kapalıysa, kimse onu görmeyecek veya ilgilenmeyecektir. Örneğin, Cadılar Bayramı’nda Noel satışınızla ilgili bir video tamamen kapalıdır – sevimli bir spin vermedikçe ve Ürkütücü İyi Noel İndirimi demediğiniz sürece! Zamanın% 99’unda, kitlenin en acil olaylar ve konular etrafında beklentisine odaklanmalısınız, bu yüzden ilgilenmek yönlendirmekten daha kolaydır. Bu, içerik takviminizin farklı zamanlara, tarihlere ve kitle materyallerine verdiğiniz tepkileri ölçmenize yardımcı olacağı yerdir. Facebook sayfanızdaki görüşleriniz, kitlenizin çoğunun Facebook’ta olduğunu söyler – bunu bir kılavuz olarak kullanır – ve bu süre zarfında içeriğinizin ne kadar iyi olduğunu izler. Blogların belirli bir saatte veya günde daha iyi performans gösterdiğini öğrenebilirsiniz. Öyleyse, bu takvimi değiştirin ve optimize etmeye başlayın. İçerik, satın almak istedikleri anda alıcınızı * tekrar tekrar * yakalamakla ilgili olmalıdır.

Facebook'ta yayınlamak için en iyi ve en kötü zamanlar

PAKET SERVİSİ: Tutarlı yayınlama önemlidir, ancak Facebook sayfanızın her gün müşterinizle kitleniz için yararlı içeriklerle buluştuğu tatlı noktayı bulmalısınız.

3. İpucu: Müşterinizle İlgilenin.

HİÇBİR ŞEYİ yapan ancak kendileri hakkında konuşan bir kişi olduğunu biliyoruz. Dürüst olun – sosyal medyada o kişi siz misiniz? Sosyal medya, müşterilerinizi kuran bir arkadaşlık ilişkisidir. Her zaman bloglarınız, tanıtımlarınız ve videolarınız hakkında konuşuyorsanız, o zaman SİZİN içindesiniz! İşletmenin altın kuralı önce müşteri. Bu, sosyal medyanız için de geçerlidir. Müşterileriniz hakkında konuşmak istedikleri bir şeyle etkileşime geçin – TEMSİZLER! Müşterilere sevdikleri / sevmedikleri hakkında sorular sormak için bir anket oluşturun. A / B / C ile hangisinin en çok hoşlandığını soran bir yazı ile açıkça işaretlenmiş çeşitli seçimleri gösteren grafikler oluşturun. Pırıl pırıl bir referansı vurgulayın veya insanların giriş yapması gereken bir yarışma düzenleyin. Tüm bunlar, insanların ürünlerinizi veya hizmetlerinizi kullanarak kendilerini görmelerini sağlayabileceğiniz yollardır. Aşağıdaki örnekte, müşterilerinizin pizza ile soda (ürününüz) içtiğini öğrenirseniz, bir pizza şirketi ile ortaklık başlatmak ve reklamlarınızda pizza kullanmak isteyebilirsiniz.

Facebook ipucu - hayranlarınızla etkileşime geçin

Bonus – bu teknikler size pazarlama bilgisi edinme avantajını sağlar. Kırmızı gömlek yerine mavi gömlek gibi daha fazla müşteri bulursanız – satışa sunulacak en iyi ürün nedir? Mavi gömlek! Anketiniz müşterinin telefonda beklemekten nefret ettiğini ve bir temsilci ile sohbet etmeyi tercih ederse, web sitenize bir sohbet özelliği eklemeyi düşünebilirsiniz. Müşterilerinizin çoğunun günde birkaç kez tweet attığını öğrenirseniz, Twitter taktiklerini öğretmek için bir sınıf düşünebilirsiniz.

Facebook hayranlarınızı yoklama

PAKET SERVİSİ: İnsanlar kendileri hakkında bilgi paylaşmayı severler. Sosyal medyanın büyümesinin temeli budur. Onlara sorular sorun ve pazarlamada yardımcı olabilecek şeyler için yanıtlarda kalıp arayın.

4. İpucu: Film Yapın.

Evet, video ve kısa animasyondan bahsediyorum. Kolektif inilti tekrardan önce – yaratıcı ve eğlenceli olalım! Sosyal medya, müşterilerinizi yakalamak için dünyadaki tüm kıpır kıpır odanız olduğu anlamına gelir. Gibi ürünleri kullanma RIPL basit bir teklif veya satış almak, müzik eklemek, bağlantılar ve resimler pazarlama için hareket verir. İnsanların neyin hareket ettiğine bakması içgüdüseldir. Bu animasyonlu parçaları oluşturmak kolaydır ve insanlar istediklerine karar vermek için onu izlemelidir – WIN / WIN!

Tabii ki, müşteri referansları, ürün önizlemeleri ve bilgi paylaşımı gibi olağan video yolları vardır. Bunlar, herhangi bir video pazarlama kampanyası için temel olmalıdır. Bu videoların e-postanıza da girmesi gerektiğini söyledim mi? Neden? Peki… işte neden….

Facebook ipucu - film yap

PAKET SERVİSİ: Video ve kısa animasyonlu pazarlama parçaları kullanmak, sıkıcı eski “herkes bunu yapıyor” pazarlamacınızı, beğeni toplayan ve paylaşan dinamik bir hareketli trene dönüştürebilir. İPUCU – logonuzu ve tıklanabilir bağlantıları eklemeyi unutmayın!

İpucu 5: Hayranları Alıcılara Dönüştürün.

Çoğu kişi, Facebook hayranlarını, satın alma döngüsüne geçmeleri için herhangi bir neden vermeden potansiyel alıcıların bir koleksiyonu olarak düşünüyor. Yayınlar her zaman (HER ZAMAN!) Bir CTA veya harekete geçirici mesaj içermelidir. Bu balo değil. Siz sormadan insanların sizi sevmesini sağlamak için uğraşmıyorsunuz. Açık bir harekete geçirici mesaj içeren gönderiler en iyi, iyi… alır. çünkü insanlara ne yapmasını istediğinizi söylersiniz. Alıcıların mağazanıza bir kupon getirmesini veya ödeme sırasında bir promosyon kodu kullanmasını istiyorsanız, Facebook’a yalnızca bunu yapmalarını söyleyen tanıtımlar sağlayın. Mağazanızda “Facebook hayranlarımız her satın alma işleminde% 10 alır” yazan bir işaretiniz varsa, müşterilerinizi harekete geçmeye motive ettiğiniz için kayıt sayfasındaki kayıtların Facebook sayfanıza hayran kalması için hazırlanın.

Facebook ipucu - kupon kullanın

Bu çevrimiçi de çalışıyor mu? Evet, yukarıdaki örnekte olduğu gibi, ödeme sepetinize veya ana sayfanıza, “Bugün satın alma işleminizde% 5 tasarruf etmek ister misiniz? Kod için Facebook’umuza katılın. ” Bu şekilde, müşterilerinize sosyal medya aracılığıyla iletişimde kalmanın sizin için önemli olduğunu söylüyorsunuz..

PAKET SERVİSİ: Müşterilere satın alma sürecinde nasıl etkileşime girecekleri ve bunu her gönderiyle yapmanın yararları hakkında açık talimatlar verin. Müşteriye nasıl satın alacağını söyleyerek veya onlara satın alma nedenini vererek, yalnızca sosyal medyanız aracılığıyla elde edebilecekleri bir avantaj elde edersiniz.

İpucu 6: Gelişme Taktikleri.

Çoğu insan insanlar için gönderiyor. Büyük sürpriz yok, değil mi? İnsanlar yayınlarınızı okuyor! Gerçeklik kontrolü – arama motorları ve Facebook algoritmaları bunları yayınlarınıza bağlarsa kullanıcılar yayınlarınızı okur. Yerel bir işletmeniz varsa, size mükemmel bir yazı için etiket formülünü söylemediysem Facebook için ipuçları içeren bir makale oluşturmayı çok isterim: etiketleme, coğrafi etiketleme ve karma etiketleme. Facebook dünyasının (ve genel olarak sosyal medyanın) etiketleme etrafında döndüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Yayınınızda zaten bir bağlantı ve harekete geçirici mesaj (CTA) bulunan bir resim / video bulunduğundan, bir gönderinin gerçek bağlantısı, önemli anahtar kelimelerin iyi karma etiketlemesini ve konumunuzu (şehir, eyalet) paylaşmak için coğrafi etiketleme oluşturmaktır. veya işletme). Anahtar kelime karma etiketleme (#), sunduğunuz ürün veya hizmeti arayanlara arama sonrası yeteneği sağlar. Güçlü coğrafi etiketleme (@), yerel kişilerin ürünlerinizi / hizmetlerinizi bulundukları yerde bulmasına yardımcı olur. Kombinasyon kapınıza ve mağazanıza trafik üretir. Aşağıdaki Oreo örneğinde olduğu gibi, bilgilendiren iyi içerik karma etiketleme ile karıştırılır ve CTA çerez satışlarını artırır.

Facebook ipuçları - Thrive taktiklerini kullanın

PAKET SERVİSİ: İyi sosyal medya yayınlama tekniklerini güçlü içerikle birleştirmek, işletmelere ve web sitelerine yönelik trafiği artırır.

İpucu 7: Satılık Sanal Emlak.

İster yerel ister ulusal odaklı olun, sosyal medya gayrimenkulünüz sınırsız ve ücretsizdir! İş teklifinize iltifat eden iyi ortaklar bulmak iki katına çıkabilir > üçlü > Ekranda gözlerinizi dört katına çıkarın. Yalnızca ortaklığınız nedeniyle kullanılabilen teklifler veya özel fırsatlarla başka bir şirketi tanıtmak, takiplerinizi diğer yöntemlerden daha hızlı artırabilir. Ücretsiz reklamlar gibi, topluluk etkinliklerini ve iş ortaklarını paylaşmak size kredi ve görünürlük sağlar; bu da işletmeniz ve siteniz için yüksek trafiğe neden olur.

Hayranlarınızla yer paylaşabileceğinizi unutmayın. Aşağıdaki Man of Steel örneğinde, insanların kendilerini Süpermen’i sayfada göstermelerini sağlayan şeylerle ilgili hikayelerini paylaşmaları teşvik edilmektedir..

Facebook ipuçları - sanal realstate'i kullanın

PAKET SERVİSİ: Ortaklıklar kazanmak, diğer işletmeleri ve hayran tabanlarını kullanarak Facebook sayfanıza girebilir. Alanınızı paylaşmayı unutmayın (ve karşılığında aynısını isteyin).

Tabii ki, noktaları sosyal medyada birleştirmek için neredeyse zorunlu bir hatırlatma var. Bir web siteniz, kartvizitiniz, broşürleriniz, el ilanlarınız, e-postalarınız veya otomatik yanıtlayanlarınız varsa, Facebook sayfanızın katılma daveti ile belirgin bir şekilde görüntülenmesi gerekir.

Sonuç

Facebook siyasi mesajlar, sponsorlu reklamlar ve diğer dikkat dağıtıcı unsurlarla dolu görünüyor. Müşterinizin katılım ve katılım isteğini etkinleştirmek için sosyal medya körlüğünün ötesine geçmek size kalmıştır. Müşterilerinizi satın alma döngüsüne dahil ettiğinizde, her işletme için mevcut olan Facebook altın madeni trafiğinden faydalanırsınız.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map