Etkileyici Bir Web Sitesi Altbilgisi Tasarlamak İçin En İyi 5 Uygulama

Web sitesi altbilgisini nasıl tasarlayacağınızı öğrenin. Neleri eklemeniz, neyi eklememeniz gerektiğine dair ipuçları ve ilham almak için iyi web sitesi altbilgileri örnekleri.


Web sitesi altbilgisi en iyi uygulamaları

Web sitenizin altbilgisini ihmal ediyorsanız, sitenizin en değerli bölümü olduğuna inanıyorsanız, bu bulgular fikrinizi değiştirebilir.

 • Kullanıcı Testi altbilgilerini değiştirdiğinde, işletme ve müşteriyle eşleşen hedeflerin bir listesini ekleyerek dönüşümlerini % 50 artırıldı.
 • Smart Insights lüks bir el çantasının web sitesi için yeni bir altbilgi tasarımını test ettiğinde, satış dönüşümleri % 23.77 büyüdü ziyaretçi başına gelir% 15,99 arttı.
 • 10 web sitesindeki 1 milyon anonim çevrimiçi kullanıcıdan alınan verilere bakarak Chartbeat, ziyaretçilerin “katılım sürelerinin” yarısı (% 66) ekranın altında. Bu, kullanıcıların bir site açtıklarında hemen gördükleri bölümün altındaki sayfanın alt bölümünü ifade eder..
 • Masaüstü ziyaretçileriyle karşılaştırıldığında, mobil kullanıcılar bir sayfada daha aşağı ilerler ve altbilgiyle etkileşime girme olasılığı daha yüksektir.

Web Siteniz Altbilgisi Neden Önemli?

Web sayfanızda gereksiz bir yapısal unsur olmaktan çok, altbilgiler aslında ziyaretçilerinize ve işletmenize çok sayıda fayda sağlar.

Web Sitesi Ziyaretçilerinin Yararları

 • Altbilgiler, ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur: Okuyucuların web sayfanızın altına ulaşmasının en az iki nedeni vardır: İçeriğinizi beğendiler ve daha fazla göz atmak istiyorlar veya başlık menülerinde bulamadıkları bir şey arıyorlar. Şirketinizle ilgilenenler için altbilgileri kullanarak onları sitenizdeki diğer ilginç içeriklere yönlendirebilirsiniz. Başlık menünüzde bulunmayan, ortaklık ve satış ortağı fırsatları gibi sayfalara bağlantılar ekleyebilirsiniz.
 • Onları başlığa dönmekten kurtarır: Web ziyaretçileriniz içeriğinize bağlı kalır ve daha fazla bilgi edinmek isterse sayfanızın en üstüne geri dönmeleri gerekmez. İçeriğinizin hemen ardından iletişim bilgilerinizi bulabilecekleri, bülteninize abone olabilecekleri, sizi sosyal medyada takip edebilecekleri veya diğer ürünlerinizi keşfedebilecekleri bir altbilgidir..

Web Sitesi Sahiplerine Yararları

 • Hemen çıkma oranınızı azaltır: Ziyaretçilerinizi diğer faydalı bağlantılara yönlendirerek, diğer sayfaları açma ve sitenizde daha uzun süre kalma olasılıkları daha yüksektir. Bu, hemen çıkma oranınızı veya sitenizin yalnızca bir sayfasını görüntüleyen kişi sayısını azaltır. Bu, ziyaretçilerin sayfanın etrafında “alışveriş yapmasını” isteyen perakende şirketleri için özellikle önemlidir.
 • Güvenilirlik oluşturmanızı sağlar: Bazı şirketler, akreditasyonlarını, müşteri logolarını veya yetkinliklerini kanıtlamalarını sağlayan popüler siteleri görüntülemek için alt bilgiye ulaşır. Bu arada, telif hakkı sembolleri ve yasal ayrıntılara ve gizlilik politikalarına bağlantılar markanıza güven duymanıza yardımcı olur. Tüm bunlar, potansiyel müşterilerinizin soruşturma yapma ve sonuçta satın alma yapma kararını etkilemesine yardımcı olur.
 • Dönüşümü artırmaya yardımcı olur:Ziyaretçiler sayfanıza ilk geldiğinde, sosyal medya bağlantılarınızı üst köşede görebilirler. Ancak, alıcılarının yolculuğunun bu noktasında sizi çevrimiçi takip etmek zorunda hissetmeyebilirler. İçeriğiniz merakını artırdıkça ve belki de sertifikalarınızı ve istemci logolarınızı altbilginizde görürlerse, abonelerinize katılmaya daha meyilli olabilirler. Altbilgiye bir kayıt veya iletişim formu koyarak ziyaretçilerin abonelere veya muhtemelen müşterilere dönüşmesini kolaylaştırırsınız.
 • Ek bir iş geliştirme fırsatı: Şirketinize dikkat çekmek için altbilgiyi kullanma söz konusu olduğunda, olanaklar sınırsızdır. Sosyal medya hesapları ve kayıt formlarının yanı sıra basın bültenlerini, ofis konumlarını ve en son tekliflerinizi ekleyebilirsiniz.

Web sitesi altbilgisi örneğiGoodreads gibi diğer işletmelerinize veya uygulamalarınıza bağlantılar da ekleyebilirsiniz.

Sayfa Altbilginizde Neye Öncelik Verilmeli

İyi planlanmış bir altbilginin sağladığı faydalar göz önüne alındığında, bu değerli alanı saymak istiyorsunuz.

Nihayetinde, sitenizin altbilgi tasarımında öncelik verdiğiniz şey size bağlıdır. Ancak, birleştirmek isteyebileceğiniz bazı öğeler.

Şirket logosu

Logonuz işletmenizi temsil eder ve okuyucuların onu hatırlamasını ve adınız ve verdiğiniz değerle tanımlamasını istersiniz. Logonuzu altbilginizde kullanmak, ziyaretçilerin şirketinizi hatırlamasına ve onu içerik ve hizmetlerinizle ilişkilendirmesine yardımcı olarak marka bilinirliğini artırır.

İletişim bilgileri

Fiziksel adresinizi ve telefon numaralarınızı sayfanızın altına yerleştirmek, şirketinize güvenerek yasal bir işletme olduğunuzu kanıtlar. Ayrıca, potansiyel müşterilerin sorularınız için size ulaşmasını kolaylaştırır, ana menünüze geri dönme veya iletişim bilgileri için sitenizi daha derinlere kazma zahmetinden kurtarır..

İletişim bilgilerinizi eklerken birkaç ipucu daha:

 • Fiziksel adres – İnsanların fiziksel mağazanızı kolayca bulmasını istiyorsanız, bir harita eklemeyi düşünün. Alternatif olarak, adresi başka bir sekmede bir harita açacak şekilde tıklanabilir hale getirin.
 • Birden çok dal – Birden fazla konumunuz varsa, her site için iletişim bilgileri yerleştirebilirsiniz. Bu mümkün değilse, tüm dallarınızın listesini içeren bir sayfaya açılan bir bağlantı metni ekleyin.
 • Arama tuşu – Tek bir tıklama ile müşterilerin sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırırsınız.

telif hakkı

Bu, içeriğinizi web sitesi intihalinden korur. Birisi yayınladığınız metinler, resimler veya videolar için kredi alırsa yasal adımlar atacağınıza dair güçlü bir sinyal gönderir. Süre telif hakkı gereksinimleri ülkeler arasında farklılık gösterir, en azından © simgesini, yayın yılını ve telif hakkı sahibinin adını eklediğinizden emin olun.

Gizlilik Politikası

Bu yasal gereksinime uymak, veri toplamayı şeffaf tutarak okuyucularınız arasında güven oluşturmanıza yardımcı olur. Sizin Gizlilik Politikası ziyaretçilere hangi kişisel bilgileri topladığınızı, bunların nasıl saklandığını ve kullanıldığını, dahil olmayı veya çıkarmayı seçmenizi sağlayan açık seçenekleri ve bu verileri kullanıyor olabilecek üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarını açıklar.

Avrupa Birliği’nde müşterileriniz varsa, işletmenizin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) gibi gizlilik politikalarına göz atın. İşletmeniz ödeme işlemleri gibi üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları kullanıyorsa gereksinimlerini de kontrol edin.

WebMD web sitesi altbilgi örneğiÖrneğin WebMD’nin sayfa altbilgisi, Gizlilik Politikalarını diğer önemli yönergelere sahip bir sütuna yerleştirir. Ayrıca bir TRUSTe mühür, kullanıcıların gizlilik uygulamalarını ciddiye aldıklarından emin olmak.

Kullanım Şartları

Cihazınıza bir bağlantı sağlama kullanım Şartları sayfası (“şartlar ve koşullar” veya “hizmet şartları” olarak da bilinir) yasal bir gereklilik değildir. Ancak, web sitesi sahiplerine sorumluluktan koruma sağlar ve kullanıcıların sorumluluklarını belirleyerek sitelerini telif hakkı ihlallerinden ve spam gibi diğer yasa dışı eylemlerden korur..

Harekete Geçirici Mesaj (CTA)

Sayfa altbilginize CTA’lar yerleştirmek, ziyaretçileri abone veya takipçiye dönüştürerek dönüşümlerinizi artırmanıza veya müşterilerinizi alıcının yolculuğuna daha derine getirmeye yardımcı olur. CTA’ları, özellikle sosyal medya bağlantılarını dahil etmek, işletmenizi köklü bir şirket olarak boyamanıza da yardımcı olur ve ziyaretçilerinizin kendileri için en uygun bir platformu kullanarak sizi takip etmelerine olanak tanır..

Ekleyebileceğiniz birden fazla CTA vardır, örneğin:

 • Bülteninize kaydolma
 • Sizi sosyal medyada takip etmek
 • İletişim formunu doldurma
 • Demo talep etme
 • Ücretsiz deneme sürümüne kaydolma

Şirket Detayları

Okuyucuları içeriğinizle etkiledikten ve sayfanızın altına ulaştıktan sonra, büyük olasılıkla şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isterler.

İşletmenizle ilgili, başlığa ekleyemeyeceğiniz ayrıntıları, örneğin aşağıdaki sayfalara bağlantılar gibi vurgulamak için altbilginizi kullanın:

 • Hakkımızda
 • Blog
 • Kariyer veya iş
 • Satış ortağı veya ortaklık fırsatları
 • Ürün veya hizmetlerin listesi
 • Basın yayınları
 • yorumlar
 • Beyaz kağıtlar
 • Etkinlikler

Müşteri desteği

Müşteri odaklı sayfa altbilgileri tasarlamanın bir parçası, okuyucuların ihtiyaç duyabileceği sayfalara (potansiyel bir müşteri veya mevcut bir müşteri olarak) bağlantıların bulunmasının kolay olmasını sağlar.

 • Yardım
 • SSS
 • Bilgi Merkezi
 • Öğreticiler

E-ticaret siteleri aşağıdaki bağlantı metinlerini bile içerebilir:

 • Nakliye ve teslimat bilgileri
 • İade ve değişim politikaları
 • Ödeme yöntemleri kabul
 • Özel teklifler

Müşteri desteği sunma web sitesi altbilgisi örneğiBasitçe “Destek” demek yerine, Kitap Depository’nin altbilgisinde “Nasıl yardımcı olabiliriz?” sütununun altında ve altında “Eşyalarım nerede?” ve “Nereye teslim ediyorsunuz?” Stil gayri resmi, konuşmalı ve yardım sağlama konusunda samimi bir istek iletmeye yardımcı oluyor.

Sayfanın Dört Yapılmaması Altbilgi Tasarımı

1. Aynı Üstbilgi ve Altbilgi Menüsüne Sahip Olma

Zaman zaman, web ziyaretçileri başlık menünüzde bazı ayrıntıları bulamadıklarında altbilgiye yönelir. Bu durumda, üstbilgi ve altbilginizde tam olarak aynı bağlantıları kullanmak ziyaretçilerinize veya şirketinize değer katmaz.

Web ziyaretçilerinin metin tarafından bunaltılmasını önlemek için önemli sayfalarınızı üstbilgi ve altbilgi arasında bölüştürün. En yüksek değerli sayfalarınız için üstbilginizi kullanın ve diğer önemli bağlantılar için altbilginizi ayırın.

Apple'ın web sitesi altbilgi örneğiApple’ın yapışkan başlığında nasıl yalnızca altı ürün kategorisi bulunduğuna dikkat edin. Bunu tamamlamak, daha uzun bir ürün listesi (en soldaki sütun) ve hizmetlerin bir listesini içeren bir altbilgidir.

2. Aşırı Optimizasyon

İçeriğinizde veya altbilginizde olsun, aşırı optimizasyon, arama sayfası sıralamalarınızı yükseltmenin etkili bir yolu değildir. Google’ın sıralama algoritması, bu anahtar kelime doldurma tekniğini yakalamaktadır ve SEO sonuçlarınız üzerinde yalnızca olumsuz bir etkisi olabilir. Aşırı optimizasyon yapmak yerine, birkaç anahtar kelime seçin ve bunlara odaklanın.

3. Önemsiz Bağlantılar

Altbilginiz, sitenizdeki tüm sayfaları listelemek için bir alan değil. Sayfanızın tamamını tarayan ve altbilginizi kontrol eden ziyaretçiler büyük olasılıkla tekliflerinizle ilgilenmektedir. Bağlantı metinlerinin bir yığınına atmak yerine, altbilgiyi etkili bir gezinme aracına dönüştürün. Bunları ürün veya hizmetler sayfanıza veya eğiticiler veya şirketinizin blog’u gibi yararlı bağlantılara yönlendirin.

4. Aşırı kalabalık Düzenler

Sitenizin altında olabildiğince fazla paketlemek cazip gelebilir. Ancak, kalabalık bir altbilgi ziyaretçilerinizi kapatabilir ve sayfadan çıkmalarına veya bağlantı metinlerinizin üzerinde parlak görünmelerine neden olabilir. Düzgün, okunabilir altbilgi tasarımı oluşturmak için gerekli sayfaları seçin, bunları düzenleyin ve beyaz alandan yararlanın.

Etkili Altbilgi Tasarımı Oluşturma

Bir altbilgi oluşturmanın hem estetik açıdan hoş hem de işlevsel birçok yolu vardır. Yukarıdaki ipuçlarının yanı sıra, en iyi beş altbilgi tasarım uygulaması.

1. Okunabilirliği Öncelikle Koyun

Altbilgi metinleri genellikle küçük olduğundan ve web ziyaretçileri bunları gözden geçirme eğiliminde olduğundan, kelimelerin okunmasını kolaylaştıran bir tasarıma ihtiyacınız vardır. Altbilginizin okunabilir olmasını sağlamak için şunları yapabilirsiniz:

 • Sans Serif gibi basit yazı tiplerini tercih edin.
 • Çok fazla yazı tipi veya renk kullanmaktan kaçının.
 • Beyaz boşluktan yararlanın ve karakter aralığı ve satır yüksekliğini deneyin.

Altbilginizin okunabilirliğini artırmanın bir başka yolu iyi renk kontrastı kullanmaktır. Bu, ziyaretçilerinizin gözlerini kısmadan veya zorlamadan bağlantı metinlerinizi rahatça okuyabilmelerini sağlar.

Standart kombinasyon beyaz bir arka plan üzerinde siyah metin kullanmak veya tam tersi. Bundan sapmak ve daha fazla renkle denemek istiyorsanız, işte bazı ipuçları:

 • Markanızı ve web sitenizin genel tasarımını tamamlayan renkleri seçin.
 • Hedef kitlenizi düşünerek tasarlayın. Siteniz yaşlı bireylere hitap ediyorsa, göze hoş gelen tonlar kullanın. Bunu sınırlı miktarda metin ve cömert beyaz alanla birleştirin.
 • Sitenize vermek istediğiniz duyguyu veya kişiliği yansıtan renkler seçin. Örneğin, aciliyet ve enerji iletmek istiyorsanız kırmızı seçin. Güvenilirliği ve sakinliği sembolize etmek için maviye, doğayı veya sağlığı temsil etmek için yeşile gidin.
 • The Guardian’ın mavi arka planındaki sarı düğmeleri gibi farklı bir renk kullanarak CTA’larınızın sayfa dışına çıkmasını sağlayın.

Renk kullanan web sitesi altbilgisi örneği

2. Markanıza sadık kalın

Web siteniz markanızın önemli bir bileşenidir. Bu, özellikle müşterilerle ana temas noktaları çevrimiçi olan e-Ticaret işletmeleri için geçerlidir.

Güçlü ve tutarlı bir marka bilinci oluşturma, web ziyaretçilerinin sizi hatırlamasına ve şirket adınızı logonuz, hizmetleriniz veya ürünleriniz, değerleriniz ve belirli bir duygu veya deneyim ile ilişkilendirmesine yardımcı olur.

Markanızla tutarlı bir altbilgi tasarımı oluşturmanın birçok yolu vardır. İşte birkaç fikir:

 • Yukarıda belirtildiği gibi, logonuzda veya pazarlama materyallerinizde kullandığınız değerlerinizi veya tonlarınızı temsil eden renkler seçin.
 • Logonuzu, maskotunuzu veya markanızı simgeleyen diğer unsurları dahil edin.
 • Diğer tanıtım malzemelerinde kullandığınız tipografi ve düzen de dahil olmak üzere benzer tasarım öğelerini benimseyin.

Üstbilgi ve altbilgi için aynı rengi kullanan web sitesi altbilgi örneğiSmashing Magazine’in üstbilgi ve altbilgisi için aynı metni ve arka plan rengini nasıl kullandığına dikkat edin. Çizimler, sitenin üst menüsünden alt bölümüne kadar eğlenceli bir hava tutmaya yardımcı olur.

3. Mobil Kullanıcılar için Optimize Edin

Mobil kullanıcıların sayfanızın alt kısmına masaüstü ziyaretçilerinden daha fazla kaydırma olasılığı daha yüksek olduğundan, sitenizi farklı cihazlar özellikle mobilde bir zorunluluktur. Bu strateji duyarlı tasarımların ötesine geçer. Mobil kullanıcıların size ulaşmasını veya sitenizi taramasını kolaylaştırmak için:

 • Altbilgi metin boyutunu, ziyaretçilerin yakınlaştırma yapmadan seçeneklere kolayca dokunabilmesi için ayarlayın.
 • Ziyaretçilerin size kolayca ulaşabilmesi için tıklanabilir bir arama düğmesi ekleyin.
 • Kullanıcıları fiziksel ofisinize veya showroom’unuza bırakmaya teşvik etmek istiyorsanız, adresinizi bir haritaya bağlayın.
 • Uygulamalarınız varsa, bunlara bağlantılar sağlayın.

4. Basit Tutun

Altbilgi tasarımındaki sadelik, hem stiline hem de içeriğine işaret eder. Altbilginizi temiz tutun, birkaç renge ve tipografiye sadık kalın ve ayrıntılı arka planlardan kaçının. İçerik açısından, bağlantı metinlerini kısa tutun ve görüntülediğiniz öğeleri sınırlayın. Okuyucularınızı süslü mizanpajlarla veya çok fazla metinle su altına almak, dikkatlerini yalnızca CTA’larınızdan ve diğer değerli bağlantılarınızdan uzaklaştırabilir.

5. Organize Olun

İyi organize edilmiş bir altbilgi, sitenin okunabilirliğini artırır, okuyucuların siteyi ve şirketi kuşbakışı görmelerini sağlar ve ziyaretçilerin ihtiyaç duydukları ayrıntıları kolayca bulmalarını sağlar.

Birkaç bağlantı metni eklemek istiyorsanız, ancak altbilginin dağınık görünebileceğinden endişe ediyorsanız, aşağıdaki teknikleri uygulayın:

 • İlgili menüleri sütunlar halinde düzenleyin ve bir sütun başlığı sağlayın.
 • İçerik hiyerarşisini göstermek için yazı tipi boyutları, satır yüksekliği veya metin renkleriyle denemeler yapın. Örneğin, sütun başlıkları için biraz daha büyük bir yazı tipi kullanın ve başlık ile altındaki bağlantı metni arasında daha fazla boşluk bırakın.
 • Altbilginizin bir bölümünü geri kalanından ayırmak için farklı arka plan renklerini kullanın.

Farklı renkli bölümler kullanan web sitesi altbilgisi örneğiAgingCare, altbilgiyi bölümlere ayırmak için üç arka plan rengi kullanır. Mavi bir zeminde görüntülenen CTA’ları, altbilgi menülerine (açık gri arka planda) ve alttaki telif hakkı, kullanım şartları ve gizlilik politikası bilgilerine (koyu gri arka plan) karşı durmaktadır..

Hepsini Bir Araya Getirmek: Altbilgi Tasarım İlhamları

Siteniz için fikir üretmenin bir yolu, diğer sayfalara göz atmaktır. Diğer tasarımcıların, iyi hazırlanmış altbilgiler sunmak için yukarıda ele alınan kavramları nasıl kullandıklarına dikkat edin. İşte size ilham verecek dört tasarım.

Mavi Geyik

Bu tasarım stüdyosunun altbilgisi, animasyonlu arka planı ve çalışan mavi stag logosu ile firmanın yaratıcılığını gösterir. Kutudan çıkar çıkmaz arka plan eğlenir ve mavi bir logonun kontrast görüntüsü hafızanıza yapışır. Bu temiz altbilgi CTA’yı, yani her ikisinin de tıklanabilir olan şirketin iletişim numarasını ve e-posta adresini vurgular.

Web sitesi altbilgisi ilham örneği

New York Times

New York Times’ın altbilgisi, geniş bir beyaz alan ve hafif bir arka plana karşı siyah metnin standart kontrastını kullanan basit, temiz bir tasarıma sahiptir. Sütunlar halinde düzenlenmiş çapa metinleri, ziyaretçileri diğer ilginç sayfalara ve makalelere yönlendirerek siteyi keşfetmeye ve sitede kalmaya teşvik eder. Tasarım, soldaki şirketin adına ve sağdaki abonelik seçeneklerine daha fazla dikkat çekmek için tipografik hiyerarşiden yararlanır.

Web sitesi altbilgisi ilham örneği

Sephora

Güzellik markasının altbilgisi, siyah bir zemine karşı beyaz yazı ile klasik bir görünüm benimser. İnce bir çizgi altbilgiyi iki bölüme ayırır: üstteki sütunlu bağlantı metinleri ve altta CTA, sosyal medya simgeleri, telif hakkı ve gizlilik politikası. Markanın ayrıca ziyaretçilere kendi bölgelerini veya dillerini seçmeleri için İngilizce ve Fransızca-Kanadalı bir sürüm sağlayan bir açılır menü var.

Bağlantı metinleri düzgün bir şekilde dört sütunda gruplanır. Yeterli beyaz alan kullanan Sephora’nın altbilgisi dağınık görünmeden çok fazla bilgi ekleyebilir.

Bu arada, şirketin mobil sürümü sütun başlıklarını, kayıt seçeneğini ve sosyal medya simgelerini korur. Altbilginin hemen üstünde, mobil kullanıcıların Sephora uygulamasını indirebilecekleri App Store ve Google Play bağlantıları bulunur..

Web sitesi altbilgisi ilham örneği

StackSocial

StackSocial, yeni müşterilerin bültenine kaydolmaları için bir teşvik sağlar. Ayrıca, marka bilinci oluşturma için marka ile tutarlı kalmasını sağlayan mavi bir düğme kullanır. Mavi CTA ayrıca koyu arka plan ve açık renkli metnin ortasında sayfadan atlar. Sağ alttaki Better Business Bureau (BBB) ​​logosu, marka için güven oluşturulmasına yardımcı oluyor.

Web sitesi altbilgisi ilham örneği

Son sözler

Dönüşümünüzü artırabilecek ve sitenizi erişilebilir ve gezinmesi kolay hale getirebilecek bir altbilgi tasarlamanın birçok yolu vardır. Şirketinizin hedeflerini ve hedef müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayan bir altbilgi tasarımı bulana kadar yukarıdaki ipuçlarını denemeye ve uygulamaya devam edin.

Paylaşmak için ipuçlarınız, püf noktalarınız veya etkileyici altbilgi tasarımlarınız var mı? Düşüncelerinizi aşağıya bırakın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map