Co to jest dostępność w sieci i dlaczego to ma znaczenie?

Informacje na temat dostępności sieci, sposobu, w jaki użytkownicy niepełnosprawni uzyskują dostęp do stron internetowych i dlaczego programiści powinni uznać dostępność sieci za istotny problem.


Dobre praktyki dotyczące dostępu do sieci

Dostępność sieci jest praktyką związaną z tworzeniem i projektowaniem sieci, która kładzie nacisk na równą potrzebę niepełnosprawnych użytkowników na dostęp do stron internetowych i korzystanie z nich. Mówi się, że strona internetowa jest „dostępna”, jeśli może być w pełni używana przez osobę niepełnosprawną lub niepełnosprawną. Przeglądanie odbywa się za pomocą zestawu urządzeń lub oprogramowania, które umożliwiają przetłumaczenie treści na formę, do której użytkownik ma dostęp. Prostym przykładem jest program podobny do SZCZĘKI, który pomaga użytkownikom niedowidzącym, którzy nie są w stanie używać myszy do poruszania się po Internecie, odczytując tekst i używając głosu, aby zapewnić opcje nawigacji.

Głównym problemem jest to, że duża liczba stron internetowych, być może nawet większość, nie jest napisana z myślą o dostępności. Dlatego czytnik ekranu nie może skorzystać z dodatkowych danych, które może dostarczyć programista lub projektant, aby pomóc w czytaniu i nawigacji. Wiele osób niepełnosprawnych zgłosiło, że po prostu nie mogą doświadczyć i uzyskać dostępu do większej części Internetu. Konsekwencje braku dostępu do sieci wykraczają jednak poza etyczny wymóg równego dostępu i obejmują utratę potencjalnych czytelników, klientów, reputację witryny, a nawet perspektywę odpowiedzialności prawnej.

Mity vs. Rzeczywistość

Z powodu braku nacisku lub widocznych informacji na temat dostępności w głównym nurcie dialogu na temat tworzenia stron internetowych, wiele mitów mówi o potrzebie dostępności:

Mit: Osoby z niepełnosprawnością nie korzystają z Internetu.

Rzeczywistość: Badania przeprowadzone przez Pew Internet Research Study: Digital Differences (2011), pokazując, że 54% dorosłych osób niepełnosprawnych jest aktywnych online.

Mit: Udostępnianie stron internetowych oznacza wygląd i funkcjonalność.

Rzeczywistość: Dzięki powszechnemu stosowaniu znaczników semantycznych i dodatków HTML5 jest teraz łatwiej niż kiedykolwiek używać znaczników semantycznych, takich jak wyznaczanie elementów nawigacyjnych i dodawanie atrybuty roli do znaczników HTML w celu zapewnienia danych nawigacyjnych i układu.

Mit: Ludzie z upośledzeniami nie są realnymi klientami.

Rzeczywistość: Biorąc pod uwagę, że osoby niepełnosprawne mają takie same potrzeby jak wszyscy inni, nie ma podstaw do tego przekonania. Innym punktem tego pomijanego przez ten mit jest fakt, że tylko 17% osób urodziło się z niepełnosprawnością. Może to oznaczać, że klient, który wcześniej mógł korzystać z Twojej witryny i kupować ją, nagle zostaje odcięty od dostępu.

Dlaczego wiele witryn nie ma dostępnych treści?

Niestety, wielu programistów stron internetowych nie zdaje sobie sprawy z praktyk dostępności sieci. ZA Ankieta z 2014 r użytkowników korzystających z czytników ekranu, przeprowadzonych przez WebAIM, firmę specjalizującą się w wiedzy na temat ułatwień dostępu, podając powody, które użytkownicy postrzegali jako przyczyny:

OdpowiedźLiczba respondentów% respondentów
Brak świadomości dostępności sieci56639,6%
Brak umiejętności lub wiedzy na temat dostępności w sieci39227,4%
Strach utrudni wygląd, funkcjonalność lub funkcjonalność35024,5%
Brak budżetu lub zasobów, aby był dostępny1228,5%

Odpowiedzialność prawna

Chociaż etyczne i rynkowe obawy powinny wystarczyć, istnieje również możliwość stawienia czoła działaniom prawnym poprzez niedostarczenie usługi użytkownikom z upośledzeniem. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych niedawno zawarł ugodę w celu zaradzenia domniemanym naruszeniom amerykańskiej ustawy o niepełnosprawności. Peapod, jako duża firma, pokazuje, że brak dostępności i świadczenie usługi, z której nie mogą skorzystać osoby niepełnosprawne (problem, który można łatwo naprawić), jest żywym przykładem przypadków, w których może istnieć być winnym.

Jak zwiększyć dostępność swojej witryny

Konsorcjum World Wide Web (W3C) opublikowało zestaw wytycznych znany jako WCAG 2.0, które są niezależne od technologii. Poniżej wymieniono kilka przydatnych narzędzi i zasobów, z których można skorzystać, aby pomóc w procesie i edukacji na temat tworzenia dostępnych treści:

Do dalszego czytania, Strona zasobów WebAIM zawiera przydatne linki do treści i narzędzi, które pomagają edukować ludzi i poprawiają dostępność sieci. Obejmują one:

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map