Ako začať blog v 3 jednoduchých krokoch

Naučte sa, ako vytvoriť blog pomocou nášho jednoduchého sprievodcu s tromi krokmi pre začiatočníkov používajúcich WordPress, najlepšiu platformu pre blogovanie, ktorej obidve firmy dôverujú. & jednotlivci.


Ako začať blog

Už ste niekedy chceli založiť svoj vlastný blog? Či už je to pre vaše podnikanie alebo len osobne ako hobby, blogovanie je neuveriteľne prospešná a zábavná aktivita. Stačí len trochu technického know-how, slušných písacích schopností a silného nasadenia.

V tejto príručke sa venujeme všetkému, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli začať blog. Ukážeme vám, akú platformu použiť na blogovanie, ako zostaviť svoj blog a ako ho nastaviť, aby ste mohli začať písať svoj prvý príspevok! Začnime teda!

Čo je to blog & Prečo ho potrebujete

Začnime základmi. Po prvé, čo je to blog? Podľa Wikipedia, blog je technicky diskusná alebo informačná webová stránka zverejnená na webe, ktorá obsahuje neformálne textové záznamy v denníku („príspevky“).

Tento výraz pochádza z pokorných začiatkov, keď bol známy ako osobný webový denník. Rovnako ako digitálny denník, aj tu by si jednotlivec žurnáloval o svojom dni a termín webový denník sa čoskoro skrátil na blog.

Obchodníci rýchlo videli potenciál tohto nového spôsobu komunikácie online a trend sa čoskoro rozbehol.

VEDEL SI? Blogovanie existuje už od deväťdesiatych rokov a dnes ich je viac ako dva milióny blogových príspevkov vychádza každý deň!

Existuje veľa skvelých dôvodov pre založenie blogu, najmä pre vaše podnikanie, vrátane:

 • Je to vynikajúce zapojenie
 • Zvyšuje návštevnosť vášho vyhľadávacieho nástroja
 • Buduje dôveru a ukazuje vašu odbornosť
 • Priťahuje potenciálnych zákazníkov a zákazníkov
 • Je to dlhodobý systém s nepretržitými výhodami

Ako vytvorím blog?

Teraz, keď to viete prečo mali by ste založiť blog, pozrime sa na praktické aspekty ako urobiť tak.

Ťažkosti s vytvorením blogu

Samotné blogovanie je relatívne ľahké. Najťažšia časť je získanie nastavenia blogu. Toto je najviac mätúca a drvivá časť procesu jednoducho preto, že si vyžaduje trochu technického know-how.

Dobrá správa je, že sa nebudete musieť učiť žiadne programovanie! Budete sa však musieť trochu naučiť (základy) osvedčených postupov na webe a ako používať správny softvér na nastavenie a správu svojho blogu. Pomyslite na to, ako keby ste prvýkrát používali počítač. Nemusíte vedieť, ako nič programovať, ale musíte sa naučiť, ako ho používať. Na začiatku by to mohlo vyzerať, akoby ste sa topili v preťažení informáciami. Preto sme tu, a preto sme pre vás pripravili tohto podrobného sprievodcu. Vždy môžete kontaktuj nás ak máte na ceste nejaké otázky.

Naučte sa vytvárať blog podľa týchto 3 jednoduchých krokov

Aby sme to uľahčili, rozdelili sme tohto sprievodcu do 3 jednoduchých krokov. Ak chcete svoj blog uviesť do prevádzky, musíte urobiť nasledujúce kroky:

Vyberte platformu blogov

Krok 1: Vyberte platformu

Vyberte platformu blogov, pomocou ktorej budete svoj blog vytvárať.

Vyberte názov domény a webhosting

Krok 2: Získajte doménu & hosting

Zaregistrujte si doménové meno a webhosting, aby ľudia videli váš blog na webe.

Vyberte platformu blogov

Krok 3: Nastavenie blogu

Nastavte a prispôsobte svoj blog tak, aby vyzeral a správa sa tak, ako chcete.

To je všetko! Toto sú 3 jednoduché kroky, ktoré každý úspešný blog vyžaduje. Dosiahnutie tohto cieľa sa, samozrejme, ľahšie povie, ako urobí. Takže bez ďalších okolkov, pokračujme!

Ako vytvoriť blog - krok jeden

Krok 1: Vyberte svoju platformu

Prvým krokom je výber platformy, s ktorou chcete svoj blog prevádzkovať. Jedná sa v podstate o softvér, ktorý vám umožňuje vytvárať a spravovať váš blog bez kódovania. Je to technicky známe ako Systém pre správu obsahu alebo skrátene CMS.

CMS uľahčujú prácu, takže nemusíte poznať žiadne programovanie. CMS automaticky vygeneruje všetok kód, ktorý pre vás blog potrebuje, aby bol váš blog okamžite zostavený. Každý CMS má potom nejaký back-end ovládací panel, kde sa môžete prihlásiť, aby ste mohli spravovať svoj blog. Tu by ste pridali nové príspevky, upravili alebo odstránili existujúce a vylepšili nastavenia blogu.

Ovládací panel systému na správu obsahu

Existuje veľa CMS, ale WordPress je zďaleka najobľúbenejší (teraz ho používa viac ako 28% všetkých webových stránok na webe) a podľa nášho názoru je najlepšou voľbou pre začatie blogu. Je také skvelé, že sami používame WordPress!

Ako vidíte nižšie, tento graf z W3Techs.com ukazuje podiel 30 obľúbených CMS na trhu – a WordPress je zďaleka používaný.

Marketshare populárnych blogovacích platforiemTrhový podiel 30 populárnych systémov na správu obsahu Zdroj obrázka

Prečo používať WordPress pre svoj CMS?

Ako sme už uviedli, existuje veľa CMS, z ktorých si môžete vybrať, ale WordPress je cesta, po ktorej sa môžete vydať. Bez toho, aby sme sa dostali príliš do detailov, tu je dôvod:

WordPress pre blogovanie

 • WordPress je ZADARMO – Samotný redakčný systém je úplne zadarmo a za licenciu na komerčné použitie nikdy nemusíte platiť.
 • WordPress je MOBILNÝ & FLEXIBILNÝ – WordPress sa používa nielen pre blogy, ale môže sa použiť aj na vytváranie plnohodnotných webových stránok, ktoré reagujú & priateľské k mobilu.
 • WordPress je POPULAR – Používalo ho 28% webu! Malé a veľké podniky ho používajú. WordPress používajú veľké značky ako BBC America, Bloomberg, Sony, Forbes, CNN a mnoho ďalších.
 • WordPress sa ľahko používa – Môže to byť trochu zavádzajúce, ale v porovnaní s inými CMS je WordPress ľahko použiteľný. Mali by ste si však uvedomiť, že všetky CMS môžu byť pre všetkých začiatočníkov mätúce.
 • WordPress je OTVORENÝ ZDROJ – To znamená, že ktokoľvek môže zobraziť kód použitý na vytvorenie WordPressu a nahlásiť chyby alebo bezpečnostné problémy svojej komunite s otvoreným zdrojovým kódom, v konečnom dôsledku je bezpečnejší a lepší..
 • WordPress je ľahké získať POMOC & PODPORA – Pretože má takú obrovskú komunitu, existuje veľa miest, kam môžete nájsť pomoc. Mnoho fór a blogov nepretržite publikuje tipy a triky, ktoré vám pomôžu lepšie používať WordPress. A samozrejme, WordPress sám má obrovský zdroj pomôcť ti.

KTORÝ WORDPRESS? Ak začnete robiť akékoľvek výskumy týkajúce sa WordPress, čoskoro zistíte, že existujú dve verzie WordPress! Jedným z nich je WordPress.com a druhým je WordPress.org. Toto sú dve veľmi odlišné možnosti – v tejto príručke uvádzame iba poslednú možnosť (.org). Odporúčaná je voľba .org. Viac informácií o WordPress.org vs WordPress.com nájdete tu.

Teraz, keď ste sa rozhodli pre akú platformu použiť pre svoj blog, je čas prejsť na ďalší krok!

Ako vytvoriť blog - krok dva

Krok 2: Získanie názvu domény & Web hosting

Ďalším krokom je získanie názvu domény a webhostingu. Budete ich potrebovať, aby ste mali blog. Ale čo presne sú?

Čo je to doménové meno?

Pravdepodobne už viete, čo je doménové meno. Názov domény je adresa vášho webu. To je to, čo ľudia napíšu do adresného riadku svojho prehliadača, keď chcú navštíviť vaše stránky. Napríklad náš názov domény je HowToGetOnline.com. Každý web / blog potrebuje názov domény, aby ste mohli ľahko & pohodlne ho navštívte.

Čo je to Web Hosting?

Webhosting je služba ponúkaná spoločnosťou, ktorá vám poskytuje online úložný priestor pre váš blog, čím sa v podstate stáva prístupným na webe. Spoločnosť je známa ako webhosting a uloží váš blog na webový server, napríklad ako pevný disk online. Bez neho by ľudia na webe nemohli zobraziť váš blog.

RÝCHLY RECAPT: Názov domény aj webhosting sú potrebné pre všetky webové stránky alebo blogy.

Prečo ich WordPress potrebuje??

.Org verzia WordPress (bezplatná verzia, ktorú sme spomenuli vyššie) vyžaduje, aby webhosting fungoval. V skutočnosti každá existujúca webová stránka tak robí, rovnako ako aj verzia .com WordPress .com. Verzia .com jednoducho poskytuje svoj vlastný webhosting, čo je dôvod, prečo nie je zadarmo. Pamätajte, že WordPress je v podstate softvér a musí byť nainštalovaný na webovom serveri, ktorý ho dokáže správne spustiť a umožňuje používateľom na webe ho vidieť. Našťastie takmer všetci hostitelia webových stránok veľmi ľahko inštalujú WordPress v priebehu niekoľkých minút.

Kde získate doménové meno & Web hosting?

Teraz, keď to viete prečo potrebujete doménové meno a webhosting, kde máš to?

Kde získať doménové meno a webhosting

Názov domény by ste zvyčajne získali od spoločnosti, ktorá ponúka registráciu názvu domény a webhosting od spoločnosti, ktorá ponúka služby webhostingu. Našťastie dnes väčšina spoločností poskytujúcich webhosting ponúka registráciu doménových mien, takže sa môžete pohodlne dostať z jedného miesta. Máme zoznam najlepších spoločností poskytujúcich webhosting pre program WordPress, ktoré môžete použiť, ale hostGator je jedným z najvyššie odporúčaných webhostingov na blogovanie a ten, ktorý použijeme v tejto príručke..

KOĽKO TO STOJÍ? Spravidla môžete očakávať, že za webhosting zaplatíte približne 5 dolárov mesačne plus 15 dolárov za rok za názov vašej domény. Toto sú základné náklady na vytvorenie vlastného blogu.

Registrácia

Nákup doménového mena a webhostingu je pomerne rýchly a ľahký a je nevyhnutnosťou, ak chcete mať profesionálny blog. Poďme veľmi rýchlo prejsť prihlasovacie kroky.

Ak chcete začať, navštívte stránku HostGator.com a prejdite na ich základný webhostingový plán. Spolupracovali sme s HostGatorom, aby sme pre vás dostali špeciálnu zľavu 60%, ak budete postupovať podľa nášho odkazu!

Kliknutím na žlté prihlasovacie tlačidlo prejdete k pokladni. Tento plán bude obsahovať všetko, čo váš blog bude potrebovať z hľadiska webhostingu v nasledujúcich rokoch.

HostGator pre blogovanie

Na stránke pokladnice budete musieť zaregistrovať nový názov domény. Zadajte názov domény, ktorú chcete zaregistrovať. Je dôležité vybrať si dobré doménové meno a máme k tomu užitočného sprievodcu, aby ste si ho mohli najskôr skontrolovať. Netreba dodávať, že dobrý názov domény je dôležitý pre váš blog.

Vyberte názov domény

Ďalej budete musieť zvoliť webhostingový plán (typ balíka). Ponechajte ju na hatchlingu (ktorý by mal byť vybratý v predvolenom nastavení), pretože je to skvelý plán základnej úrovne. Odporúčame tiež 36 mesiacov pre fakturačný cyklus, pretože tým ušetríte najviac a môžete ich kedykoľvek zrušiť.

Vyberte si hostingový plán

Ďalej zadajte svoje fakturačné údaje, ktoré sú úplne v poriadku. Potom sa dostanete do sekcie s ďalšími službami. Zrušte výber všetkých z nich, pretože ide o doplnky, ktoré váš blog pravdepodobne ešte nebude potrebovať. Ak to urobíte, môžete ich kedykoľvek pridať.

Doplnkové služby pre blogovanie

Potom na stránke potvrďte všetky svoje informácie a kliknite na žlté tlačidlo objednávky. Teraz máte webhosting a doménové meno! Teraz pripravme váš webhostingový účet a pripravte ho na WordPress!

Pripravuje sa váš webový hostingový účet pre WordPress

Hostgator môže nastaviť všetko za niekoľko minút. Mali by ste dostať e-mail s potvrdením objednávky s podrobnosťami o tom, ako sa prihlásiť do svojho nového webhostingového účtu v službe HostGator. Po prihlásení by mal hlavný panel (ktorý sa nazýva zákaznícky portál) vyzerať asi takto:

Hostgator web hosting zákaznícky portál

Kliknite na tlačidlo Balíčky z ponuky (zvýraznené na obrázku vyššie) a potom sa prihláste (mal by sa zobraziť modrý odkaz s názvom vášho webového servera napravo od textu „Prihlásiť sa“) pomocou vášho používateľského mena a hesla, ktoré boli zaslané e-mailom vy. Teraz by ste mali byť v ovládacom paneli webhostingu, ktorý vyzerá takto:

Ovládací panel hostingu hostingu

ZÁBAVNÝ FAKT: Teraz ste prihlásený do svojho ovládacieho panela, ktorý v podstate sedí na skutočnom webovom serveri, ktorý vám poskytuje vaša hostiteľská spoločnosť (v našom prípade HostGator). Ak sa pozriete na webovú adresu v paneli s adresou prehliadača, niekde tam uvidíte niečo ako „gatorXXXX.hostgator.com“. Toto je názov webového servera, ktorý mu dáva HostGator. Váš blog bude nainštalovaný na tomto konkrétnom webovom serveri, ale na prístup k nemu stačí zadať jeho doménové meno (akonáhle je váš blog nainštalovaný, za čo sa dostaneme).

Keď ste na ovládacom paneli, nenechajte sa ohromiť počtom možností, ktoré máte. Ovládací panel webhostingu ponúka veľa funkcií a funkcií, pretože musí podporovať širokú škálu funkcií webových stránok. Jednoducho vyhľadajte WordPress – 1 Kliknutím na možnosť Inštalácia (ako je uvedené na obrázku vyššie) spustite proces inštalácie WordPress na webový server. Uvidíte inštalačnú stránku HostGator WordPress:

Sprievodca inštaláciou WordPress - vyberte doménu

Ignorujte profesionálne možnosti, ktoré stoja peniaze, a jednoducho vyberte názov domény, ktorý ste si vybrali pri registrácii (pozri obrázok vyššie). Pole adresára nechajte prázdne a kliknite na tlačidlo Ďalej.

Sprievodca inštaláciou WordPress - inštalácia nastavení

Ďalej musíte vyplniť polia zvýraznené na obrázku vyššie. V tomto bode si nemusíte robiť starosti so zameraním na názov svojho blogu. Toto môžete kedykoľvek zmeniť. Do poľa Správca používateľov odporúčame používať vaše krstné meno veľkými písmenami. Väčšina ľudí používa „admin“, ale hackerom to uľahčí pokusiť sa uhádnuť vaše prihlasovacie údaje. Kliknutím na tlačidlo Inštalovať nainštalujete WordPress na svoj webový server.

Inštalácia WordPress je dokončená

Mali by ste vidieť správu o dokončení inštalácie (niečo podobné, ako je uvedené vyššie). Blahoželáme! WordPress je nainštalovaný na vašom webovom serveri a oficiálne máte svoj prvý blog! Môžete to overiť tak, že prejdete na svoje doménové meno a zobrazíte ho. Malo by to vyzerať takto:

Nová inštalácia blogu WordPress

Je to veľmi jednoduchý blog so základným dizajnom, ale WordPress je vysoko prispôsobiteľný, čo nás privádza k ďalšiemu kroku – ktorý zahŕňa posledný krok, jeho nastavenie!

Ako vytvoriť blog - krok tri

Krok 3: Nastavenie & Prispôsobte si svoj blog

Posledným krokom je nastavenie a prispôsobenie blogu. Aby ste to mohli urobiť, musíte sa prihlásiť do back-end administrácie svojho WordPress. Jednoducho napíšte „/ wp-admin“ na koniec adresy URL blogu. Napríklad:

www.myblog.com/wp-admin

Ak ste práve dokončili inštaláciu WordPress z vyššie uvedeného kroku, môžete jednoducho kliknúť na oranžové prihlasovacie tlačidlo na snímke obrazovky dokončenia inštalácie. HostGator vám tiež pošle e-mailom pokyny, ako sa prihlásiť na svoje webové stránky / blog WordPress.

Používanie WordPress

Keď sa prihlásite do programu WordPress, zobrazí sa najskôr stránka Dashboard. Toto všetko je súčasťou backendového alebo administratívneho prostredia WordPress. Podobne ako ovládací panel aj tu môžete upravovať všetky príspevky a nastavenia svojho blogu. Stránka dashboardu by mala vyzerať asi takto (nezabudnite, že HostGator pridá svoju vlastnú úvodnú obrazovku sprievodcu, ktorú sme deaktivovali a môžete tak urobiť):

Snímka obrazovky dashboardu WordPress

Správa WordPress sa môže zdať skľučujúca, ale budete ju musieť zoznámiť a naučiť sa ju používať. Bude to chvíľu trvať. Na ľavej strane sa zobrazí hlavná navigačná ponuka (zobrazená vertikálne vyššie), ktorá vám poskytuje všetko, čo potrebujete na nastavenie a prispôsobenie svojho blogu. Poďme rýchlo diskutovať o tom:

 • Informačný panel – Toto je predvolená vstupná stránka, na ktorú ste zvyknutí pri každom prihlásení do WordPress.
 • Príspevky – Tu idete spravovať príspevky svojho blogu. Tu môžete pridávať, mazať a upravovať každý príspevok, ktorý váš blog obsahuje.
 • Médiá – Tu idete spravovať svoje obrázky. Môžete nahrávať obrázky a spravovať existujúce obrázky, ktoré boli predtým nahrané.
 • Stránky – Tu idete spravovať stránky svojho blogu. Rovnako ako príspevky tu môžete pridávať, mazať a upravovať všetky svoje stránky. Ak sa chcete dozvedieť rozdiel medzi stránkou WordPress a príspevkom, môžete prečítaj toto.
 • Komentáre – Tu idete spravovať komentáre svojho blogu. Odtiaľ si môžete zobraziť všetky komentáre pridané do svojho blogu, aby ste ich v zásade schválili, upravili alebo odstránili.
 • Vzhľad – Tu idete spravovať vzhľad svojho blogu. WordPress používa témy, ktoré sú v podstate ako šablóny, ktoré menia vzhľad vášho blogu.
 • Doplnky – Tu idete spravovať svoje doplnky WordPress. Doplnky WordPress pridajte do svojho blogu ďalšie funkcie a funkcie. Sú veľmi silné a prospešné a môžu výrazne zvýšiť funkčnosť vášho blogu. Všimnite si, že nájdete množstvo doplnkov, ktoré už boli pri inštalácii WordPress pridané. HostGator spolu s mnohými ďalšími webovými hostiteľmi vyberá a vyberá niektoré doplnky, ktoré podľa ich názoru budú pre vaše stránky prospešné. Tieto doplnky môžete samozrejme deaktivovať a odstrániť a vybrať si vlastné.
 • Používatelia – Tu idete spravovať používateľov blogu. V predvolenom nastavení by mal byť iba jeden používateľ. Váš užívateľský účet by mal mať použité administrátorské role. Ak však chcete, aby ostatní ľudia písali a uverejňovali príspevky na vašom blogu, môžete si tu vytvoriť účet pre nich.
 • Náradie – To je miesto, kde idete po určitých pokročilých funkciách, ktoré pravdepodobne ešte nebudete potrebovať.
 • Nastavenie – Nakoniec tu nájdete správu nastavení WordPress. Existuje množstvo nastavení, ktoré môžete vyladiť odtiaľto.

RÝCHLY TIP: Preskúmajte vyššie uvedené možnosti správy WordPress a hrajte sa s tým. Zoznámte sa so spôsobom, akým spravujete celý svoj blog!

Vytvorte si blog tak, ako chcete

Teraz, keď ste oboznámení so správou WordPress, je čas začať nastavovať blog tak, ako chcete! Aj keď je správa a vylepšovanie vášho blogu skutočne nepretržitý proces, najprv je potrebné zamerať sa na niektoré základné úlohy:

 • Všeobecné nastavenia – Toto je jedna z prvých vecí, ktorú chcete nakonfigurovať pre svoj blog. V správe WordPress prejdite Nastavenia a upravte veci, ako je názov blogu, slogan, štruktúra permalinku (odporúča sa názov príspevku), počet príspevkov, ktoré sa majú zobraziť na stránke atď. To všetko je celkom samozrejmé a budete chcieť skontrolovať tieto nastavenia vyhovujú vašim potrebám.
 • Vzhľad – Ďalšou úlohou, na ktorú sa treba zamerať, je prispôsobenie vzhľadu vášho blogu, ktorý je riadený témou WordPress. Svoju existujúcu tému môžete ponechať na svojom mieste (ak sa vám páči) alebo vyhľadávať online ďalšie témy WordPress. ThemeForest je skvelé miesto, kde nájdete prémiové témy. Okrem motívu budete chcieť pracovať aj na budovaní značky – napríklad odovzdanie loga, vlastných hlavičiek obrázkov a akýchkoľvek farebných schém, ktoré môže mať vaša firma..
 • Funkčnosť – Ďalej budete chcieť pridať doplnky WordPress, aby ste zlepšili funkčnosť svojho blogu. Prostredníctvom týchto doplnkov môžete do svojho blogu pridať napríklad tlačidlá sociálneho zdieľania, formuláre na registráciu e-mailov, ukladanie do vyrovnávacej pamäte, optimalizáciu vyhľadávacích nástrojov a ďalšie užitočné funkcie..

Nakoniec je načase dať pero na papier (alebo prsty na klávesnicu) a začať blogovať!

Gratulujeme, máte blog!

Čo bude ďalej?

Tipy na úspešné blogovanie

Blogovanie je dlhá hra a ak chcete vidieť výsledky, musíte sa jej držať. Obrovské percento blogerov sa vzdá po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch, ale je dôležité pravidelne uverejňovať nové články a udržiavať blog v chode. Uistite sa, že je váš blog aktuálny, technicky (vaše doplnky, motív aj samotný WordPress) a obsah (všetky vaše blogové príspevky a informácie, ktoré ste napísali), aby bol vždy relevantný.

Chcete sa dozvedieť viac o blogovaní?

Sledujte nás na sociálnych médiách a zaregistrujte sa do nášho spravodajcu (už čoskoro!), Kde dostanete tipy na web / blog a triky na vytvorenie úspešného blogu, ktorý máte radi.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map